تبلیغات
انجمن علمی علوم تربیتی دانشگاه شهیدآیت نجف آباد - معرفی مشاهیر
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : هادی محمدی
نویسندگان
نظرسنجی
ایا ازفعالیت وبلاگ راضی هستید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
انجمن علمی علوم تربیتی دانشگاه شهیدآیت نجف آباد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 27 آبان 1394 :: نویسنده : هادی محمدی
دکتر علی شریعتمداری

ادامهءحیات‌اجتماعی‌ در سایهءتعلیم وتربیت‌امکان پذیراست.

دكتر علی شریعتمداری در 1302 در شیراز متولد شد. پس از اخذ دیپلم در شیراز به آموزگاری پرداخت. وی در سال1330 كارشناسی رشته قضایی و در سال 1332 كارشناسی فلسفه و علوم تربیتی را از دانشگاه تهران گرفت. سپس از امتیاز شاگرد اولی استفاده كرده و به همراه دیگر شاگردان اول دیگر دانشگاهها به آمریكا رفت. و درسال 1336 كارشناسی ارشد و در سال 1338 دكتری فلسفه و تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی را دریافت كرد. پس ازمراجعت به ایران به عضویت هئیت علمی دانشگاه شیراز در آمد.وی در 1344 پس از انتقال به دانشگاه اصفهان به مقام استادی رسید. ایشان برگزیده همایش طرح سپاس در سال 85 در فرهنگسرای ابن سینا بوده اند.
روی ادامه مطلب کلیک کنید

گروه : علوم انسانی
رشته : تعلیم و تربیت
گرایش : فلسفه و تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی
والدین و انساب : پدر و پدر بزرگ علی شریعتمداری از روحانیون شیراز بودندو پدرش امام جماعت مسجد بود.دكتر شریعتمداری مادر خود را در سن 15 سالگی از دست دادند.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دكتر علی شریعتمداری پس از طی دوره ابتدایی وارد دانشسرای مقدماتی شیراز شدند و بعد از آن وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران گردید. حدود سال 1330 كارشناسی رشته قضایی اخذ كردو در همان زمان وارد دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران شده و در رشته فلسفه و علوم تربیتی به تحصیل پرداختند قابل ذكر است نامبرده جزو شاگردان اول این رشته بودند .ایشان در سال 1335 به همراه دیگر دانشجویان رتبه اول دانشگاهها ، عازم آمریكا شده ، به ایالت میشیگان رفتند، در دانشگاه این ایالت حدود 4 ماه زبان را فرا گرفت و بعد از آن در دوره آموزش متوسطه دانشگاه میشیگان شركت كرده و ظرف مدت یكسال دوره كارشناسی ارشد را گذراند و مدرك آن را كسب نمود.سپس در دانشگاه تنسی ، دوره دكتری فلسفه و تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی را تمام كردند.

خاطرات و وقایع تحصیل : اقامت و تحصیل علی شریعتمداری در‌آمریكا در دانشگاههای میشیگان و تنسی از وقایع مهم زندگی وی به شمار می روند.ایشان از خاطرات و وقایع اتفاق افتاده خود چنین می گوید:
"در سالهای 1325 و 1326 در شیراز، انجمن پیروان اسلام را تشكیل دادم و در دانشسرای مقدماتی، مراقب شبانه بودم كه معمولاً شاگردانم در فعالیتهای دینی ما شركت می كردند ، من در فسا، جهرم ، استهبان و دیگر شهرهای استان فارس فعالیت سیاسی و فرهنگی داشتم و سخنرانی هم می كردم. سال 1328 در شهرستان فسا، چند ماهی پس از واقعه ترور شاه، در دفتر روزنامـه پارس شیراز، به اتهام شركت در سوءقصد علیه شاه، دادگاه نظامی مرا احضار كرد. بعد به فسا رفته و خود را معرفی نمودم. آن زمان پادگان به جهرم منتقل شده بود؛ به آنجا رفتم كه اعلام كردند ، حكومت نظامی لغو شده و سرانجام مخفیانه به شیراز آمدم. نكته جالب توجه این كه در واقع سخنرانی های من هیچ ارتباطی با ترور شاه نداشت. این اتهام، صرفاً نوعی بهانه بود كه مانع فعالیتهای بنده شود. بعد از این وقایع به تهران آمدم. در آن زمان آیت ا... كاشانی را به اتهام دست داشتن در ترور شاه به لبنان تبعید كرده بودند و من در جلسات طرفداران ایشان شركت می كردم. در یكی از این جلسات فردی به نام محمد نخشب كه آن زمان مسئول یك نهضت آزادی خواه بود و جوانان دیندار را به همكاری دعوت می كرد، مرا به همكاری برای تشكیل ائتلاف دعوت كرد ، من هم قبول كردم ، ائتلاف كردیم و به صورت حزب مردم ایران فعالیت می كردیم ، سرانجام حوالی آبان ماه سال 1332 پس از جلسه ای كه در منزل آیت ا... زنجانی به منظور تنظیم برنامه اعتصاب سراسری داشتیم، دستگیر و زندانی شدم و به این ترتیب در فعالیتهای سیاسی و جریانهای مختلف قبل از انقلاب حضور فعالی داشتیم."


فعالیتهای ضمن تحصیل : علی شریعتمداری درحین تحصیل به تدریس در مدارس شیراز مشغول بوده است.
استادان و مربیان : دكتر علی اكبر سیاسی ،دكتر هوشیار ،دكتر غلامحسین صدیقی ،دكتر مهدوی و استاد محمود شهابی از استادان علی شریعتمداری به شمار می روند.
هم دوره ای ها و همکاران : آقایان مرتضی اشرف الكتاب ،حسام توكلیان ،رحمان تسودی و علی درودگر از همدوره ایهای علی شریعتمداری می باشند.
همسر و فرزندان : علی شریعتمداری متاهل و دارای همسر بنام سركار خانم نورالسادات سلامیان و یك فرزند دختر بنام مرضیه شریعتمداری می باشد.
وقایع میانسالی : علی شریعتمداری از وقایع بوقوع پیوسته خود چنین می گوید:
"پس از دریافت دكتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه تنسی ،در سال 1338 چون قبل از اینكه به خارج اعزام شوم ، چند بار به زندان رفته بودم ، فكر می كردم كه اگر به ایران بازگردم ، به من اجازه نخواهند داد ، در دانشگاههای كشور به تدریس مشغول شوم به همین خاطر در آمریكا با كمك و معرفی یكی از اساتید برجسته آمریكا ، به 12 دانشگاه ، برای تدریس دوره لیسانس معرفی شدم و كار خود را در آمریكا ادامه دادم. اما نتوانستم خودم را قانع كنم و در آمریكا بمانم ، بنابراین در سال 1337 به ایران بازگشتم. در آن زمان می خواستند، در دانشگاه شیراز دبیر علوم تربیتی، تربیت كنند ، بنابراین احتیاج مبرمی به استاد تعلیم و تربیت داشتند. از این رو بنده به عنوان دانشیار علوم تربیتی در دانشگاه شیراز مشغول به كار شدم. تقریباً 3 سال در شیراز مشغول به كار بودم و در آنجا به علّت فعالیتهای سیاسی مدت 4 ماه را در زندان سپری كردم. پس از آنكه آزاد شدم، به عنوان شرط اشتغال به تدریس می خواستند از من تعهد بگیرند كه فعالیت سیاسی نكنم، البته من قبول نكردم و به همین خاطر مدتی بیكار شدم. سرانجام در سال 1341 وارد دانشگاه اصفهان شده و تا سال 1357 به كار خود ادامه دادم. در آن سال برای استقبال امام همراه شهید بهشتی و مقام معظم رهبری، به تهران آمدم و بعد به اصفهان بازگشتم، پس از آن از طرف دولت موقت و شورای انقلاب، پیشنهاد تصدی وزارت علوم و فرهنگ و ارشاد به بنده داده شد. این دو وزارتخانه آن زمان با هم یكی بودند. سپس در سال 1359 كه امام خمینی (ره) تصمیم به تشكیل ستاد عالی انقلاب فرهنگی گرفتند، به فرمایش ایشان من عضو این شورا شدم و عضویتم در این ستاد همچنان ادامه دارد. مدتها مسئول گروه علوم انسانی در شورای عالی برنامه ریزی و همچنین مسئول گروه علوم انسانی در شورای عالی پژوهش كشور بودم. مدتی هم ریاست فرهنگستان علوم را برعهده داشتم."


مشاغل و سمتهای مورد تصدی : آموزگار در مدارس شیراز
استاد رشته علوم تربیتی در دانشگاه شیراز
استاد رشته علوم تربیتی در دانشگاه اصفهان
استاد مدعو فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاههای آمریكا تا سال 1346
تدریس در دانشگاه تربیت معلم تهران از 1358 تا كنون
عضو و رئیس دوره ای فرهنگستان علوم ایران
وزیر علوم و آموزش عالی و وزیر فرهنگ و هنر
فعالیتهای آموزشی : علی شریعمتداری از سال 1338 عضو هئیت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه شیراز و مدتی بعد با همین سمت در دانشگا ه اصفهان بود. وی استاد مدعو فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاههای آمریكا تا سال 1346 و استاد همین رشته در دانشگاه تربیت معلم تهران از سال 1358 تا كنون می باشد.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : علی شریعتمداری انجمن علمی علوم تربیتی و روانشناسی را تاسیس كرده است.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مطالعه، تحقیق و تالیف آثاری در زمینه علوم تربیتی و فلسفه تعلیم و تربیت از امور مورد علاقه علی شریعتمداری بوده و هست.
همفکران فرد : دكتر حسین شكوهی نیز همانند علی شریعتمدار دارای مقدماتی در زمینه تعلیم و تربیت است.
آرا و گرایشهای خاص : اصولاً تربیت، تنها وسیله ارائه آموزش های دینی، علمی، اخلاقی و ... است. یعنی آنچه در جامعه انسانی اهمیت دارد، مسئله تربیت است و انبیاء هم برای تربیت انسان ها آمده اند. تربیت معلم، یك مسئله اساسی و مهم است كه باید برای آن هزینه شود. برای فهم درستِ نسبت دین، اخلاق و تربیت ، باید تعریف درستی از هریك از این سه مفهوم ارائه دهیم، آنگاه در پرتو برداشت مناسب، از مفاهیم آن، نسبت این سه مفهوم با یكدیگر آشكار می شود. دربارۀ دین، تعاریف بسیار زیادی ارائه شده است و اساساً یكی از دشواریهای علمی در جامعه شناسی دین، ارائه تعریف جامعی از دین است، به طوری كه بتوان از آن تعریف قدر مشتركی میان همه ادیان پیدا كرد. به نظر می رسد ارائه چنین تعریفی با چنین رویكردی كه بتواند همه ادیان را در بر بگیرد غیر ممكن است. به تعبیر دیگر بی آنكه خواسته باشیم، وارد منازعات مفهومی در این خصوص می شویم؛ در عبارت مختصر: دین عبارت است از مجموعه قواعد و قوانین اخلاقی، فردی و اجتماعی كه سعادت آدمی در گرو عمل به آن است. بنابراین دین امری مقدس است ، و بدین معنا از سوی عالم ربوبی به بنده نازل شده است.

اخلاق، جمع خُلق است و خُلق به معنی صفت ساكن در نفس آدمی است. اخلاق مشتمل بر دستور العملهایی است كه ضمن مطابقت با فطرت آدمی، فعلیّت كمال روح آدمی نیز در گرو عمل به آن است. از تربیت نیز تعاریف بسیاری به عمل آمده است. یكی از بهترین تعاریف از تربیت، تعریفی است كه مرحوم استاد مطهری به عمل آورده اند. تربیت عبارت است از "شكوفایی قوای آدمی." مفهوم قوای نفس، از مفهوم اخلاق است، یعنی مجموعه قوای مثبت روحی كه خداوند در شخصیت آدمی به ودیعه نهاده ، بنابراین مفهوم دین اعم از اخلاق است. زیرا مشتمل بر قوانین حقوقی ، اجتماعی و ... نیز می شود. از سوی دیگر مفهوم تربیت نیز اعم از اخلاق است، زیرا مشتمل بر مجموعهایی از توانایی های روحی و بشری است.


جوائز و نشانها : علی شریعتمداری در سال 1381 در دومین همایش چهره های ماندگار، به عنوان چهره ماندگار در عرصه تعلیم و تربیت برگزیده و معرفی شد.ایشان برگزیده همایش طرح سپاس درسال 85 در فرهنگسرای ابن سینا بوده اند.

فعالیت سیاسی دکتر شریعتمداری:

دکتر شریعتمداری خاطراتش را از رفتن به آمریکا آغاز کرد : "سال 1335 به همراه دیگر دانشجویان رتبه اول دانشگاه ها ، عازم آمریکا شده ، به ایالت میشیگان رفتم ، و ظرف مدت یکسال دوره کارشناسی ارشد را گذرانده و مدرک آن را کسب نمودم. سپس در دانشگاه تنسی ، دوره دکتری را تمام کردم و چون قبل از اینکه به خارج اعزام شوم ، چند بار به زندان رفته بودم ، فکر می کردم که اگر به ایران بازگردم ، به من اجازه نخواهند داد ، در دانشگاههای کشور به تدریس مشغول شوم به همین خاطر در آمریکا با کمک و معرفی یکی از اساتید برجسته آمریکا ، به 12 دانشگاه ، برای تدریس دوره لیسانس معرفی شدم و کار خود را در آمریکا ادامه دادم."

شریعتمداری ادامه داد : " نتوانستم خودم را قانع کنم که در آمریکا بمانم ، بنابراین در سال 1337 به ایران بازگشتم. در آن زمان می خواستند، در دانشگاه شیراز دبیر علوم تربیتی، تربیت کنند ، بنابراین احتیاج مبرمی به استاد تعلیم و تربیت داشتند. از این رو بنده به عنوان دانشیار علوم تربیتی در دانشگاه شیراز مشغول به کار شدم. تقریباً 3 سال در شیراز مشغول به کار بودم و در آنجا به علت فعالیت های سیاسی مدت 4 ماه را در زندان سپری کردم. پس از آنکه آزاد شدم، به عنوان شرط اشتغال به تدریس می خواستند از من تعهد بگیرند که فعالیت سیاسی نکنم، البته من قبول نکردم و به همین خاطر مدتی بیکار شدم. سرانجام در سال 1341 وارد دانشگاه اصفهان شده و تا سال 1357 به کار خود ادامه دادم."

استاد دانشگاه درباره پیشنهاد تصدی وزارت علوم در دولت موقت، گفت: " در سال 1357 برای استقبال امام همراه شهید بهشتی و مقام معظم رهبری، به تهران آمدم و بعد به اصفهان بازگشتم، پس از آن از طرف دولت موقت و شورای انقلاب، پیشنهاد تصدی وزارت علوم و فرهنگ و ارشاد به بنده داده شد. این دو وزارتخانه آن زمان با هم یکی بودند. سپس در سال 1359 که امام خمینی (ره) تصمیم به تشکیل ستاد عالی انقلاب فرهنگی گرفتند، به فرمایش ایشان من عضو این شورا شدم و عضویتم در این ستاد همچنان ادامه دارد. مدت ها مسئول گروه علوم انسانی در شورای عالی برنامه ریزی و همچنین مسئول گروه علوم انسانی در شورای عالی پژوهش کشور بودم. مدتی هم ریاست فرهنگستان علوم را برعهده داشتم."

شریعتمداری ماجرای اتهام سوء قصد علیه شاه را چنین نقل کرد : " در سالهای 1325 و 1326 در شیراز، انجمن پیروان اسلام را تشکیل دادم و در دانشسرای مقدماتی، مراقب شبانه بودم که معمولاً شاگردانم در فعالیت های دینی ما شرکت می کردند ، من در فسا، جهرم ، استهبان و دیگر شهرهای استان فارس فعالیت سیاسی و فرهنگی داشتم و سخنرانی هم می کردم. سال 1328 در شهرستان فسا، چند ماهی پس از واقعه ترور شاه، در دفتر روزنامـه پارس شیراز، به اتهام شرکت در سوءقصد علیه شاه، دادگاه نظامی مرا احضار کرد. بعد به فسا رفته و خود را معرفی نمودم. آن زمان پادگان به جهرم منتقل شده بود؛ به آنجا رفتم که اعلام کردند ، حکومت نظامی لغو شده و سرانجام مخفیانه به شیراز آمدم."

استاد تعلیم و تربیت ادامه داد : " نکته جالب توجه این که در واقع سخنرانی های من هیچ ارتباطی با ترور شاه نداشت. این اتهام، صرفاً نوعی بهانه بود که مانع فعالیت های بنده شود. بعد از این وقایع به تهران آمدم. در آن زمان آیت ا... کاشانی را به اتهام دست داشتن در ترور شاه به لبنان تبعید کرده بودند و من در جلسات طرفداران ایشان شرکت می کردم. در یکی از این جلسات فردی به نام محمد نخشب که آن زمان مسئول یک نهضت آزادی خواه بود و جوانان دیندار را به همکاری دعوت می کرد، مرا به همکاری برای تشکیل ائتلاف دعوت کرد ، من هم قبول کردم ، ائتلاف کردیم و به صورت حزب مردم ایران فعالیت می کردیم ، سرانجام حوالی آبان ماه سال 1332 پس از جلسه ای که در منزل آیت ا... زنجانی به منظور تنظیم برنامه اعتصاب سراسری داشتیم، دستگیر و زندانی شدم و به این ترتیب در فعالیت های سیاسی و جریان های مختلف قبل از انقلاب حضور فعالی داشتم."

  


آثار :
1 آمادگی تربیتی معلمان مدارس ابتدائی در ایران
ویژگی اثر : تالیف
2 ارزیابی شخصیت در مناسبات انسانی
ویژگی اثر : تالیف
3 اصول تعلیم و تربیت
ویژگی اثر : تالیف
4 اصول راهنمایی و مشاوره
ویژگی اثر : ترجمه
5 اصول فلسفه تعلیم و تربیت
ویژگی اثر : تالیف
6 اصول و راهنمایی، تفكر منطقی، منطق تئوری تحقیق ، شیوه های فكر
ویژگی اثر : تاریخ اندیشه های تربیتی و مقالات فراوان دیگر آثار ترجمه ای استاد دكتر علی شریعتمداری به شمار می آیند.
7 اصول و فلسفه، تعلیم و تربیت، اصول تعلیم و تربیت ،روان شناسی
ویژگی اثر : تربیتی، فلسفه و جامعه و تعلیم و تربیت و پرورش فكر و ... از آثار تالیفی استاد دكتر علی شریعتمداری می باشند.
8 انقلاب فرهنگی و آزادی دانشگاه
ویژگی اثر : تالیف
9 پرورش تفكر
ویژگی اثر : تالیف
10 تئوری
ویژگی اثر : ترجمه
11 تاریخ اندیشه های تربیتی
ویژگی اثر : ترجمه
12 تعلیم و تربیت اسلامی
ویژگی اثر : تالیف
13 تعلیم و تربیت در اسلام و اصول اخلاقی اسلام
ویژگی اثر : تالیف
14 جامعه و تعلیم و تربیت
ویژگی اثر : تالیف
15 چند مبحث در برنامه ریزی درسی
ویژگی اثر : تالیف
16 دو گفتار
ویژگی اثر : تالیف
17 رسالت تربیتی و علمی مراكز آموزشی
ویژگی اثر : تالیف
18 رسالت دانشگاه و تعهد روشنفكر
ویژگی اثر : تالیف
19 روانشناسی تربیتی
ویژگی اثر : تالیف
20 روش تعلیم و تربیت
ویژگی اثر : ترجمه
21 روشنفكر كیست ؟
ویژگی اثر : تالیف
22 سیاست و خردمندی
ویژگی اثر : تالیف
23 شناخت
ویژگی اثر : تالیف
24 شیوه های فكر
ویژگی اثر : ترجمه
25 فرهنگ سكوت
ویژگی اثر : ترجمه
26 فلسفه
ویژگی اثر : تالیف
27 مقدمه روانشناسی
ویژگی اثر : تالیف
28 منطق
ویژگی اثر : ترجمه
29 نقد آراء برخی از دانشمندان معاصر
ویژگی اثر : تالیف
30 نقد و خلاقیت در تفكر
ویژگی اثر : تالیف
31 نقدی بر فلسفه مادی دیالكتیكی و ویژگیـهای نظام توحیدینوع مطلب :
برچسب ها : معرفی مشاهیر،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 01:53 ب.ظ
We're a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your website provided us with valuable info to work on. You have performed an impressive task and our whole neighborhood might be thankful to you.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 06:53 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your website and
in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر